ABC planowania delegowania 2025

W dzisiejszych czasach nikt nie ma czasu na czytanie długich analiz prawnych, dlatego przygotowaliśmy ABC planowania delegowania w pigułce, starając się napisać w jak największym uproszczeniu to co najważniejsze.

Dlaczego w ogóle mówimy o planowaniu delegowania?

Tak jak w każdej dziedzinie naszego życia, zawsze warto mieć plan, czyli ustalić nasze cele i wybrać odpowiednie środki, aby je zrealizować. Wykonywanie zleceń za granicą to niewątpliwie przede wszystkim przedsięwzięcie biznesowe, ale także prawne i podatkowe. Zły plan delegowania lub jego niewłaściwe wykonanie może po prostu wpłynąć na marżę całego przedsięwzięcia.

Zaczynając od początku

Myśląc o kontrakcie za granicą...:

  • pierwsze co zazwyczaj przychodzi na myśl w związku z delegowaniem, to zaświadczenia A1 we właściwym ZUS. Zdecydowanie należy pamiętać o uzyskaniu zaświadczeń A1 dla pracowników delegowanych.

    W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, należy uzyskać zaświadczenia A1 także dla siebie.

    • kolejna ważna kwestia to podatki.

    Jeżeli jesteśmy np. firmą elektromonterską, hydrauliczną, fotowoltaiczną, zajmujemy się działalnością budowlaną, montażami okien, drzwi na terytorium Niemiec, itp. należy pamiętać o tzw. zakładzie podatkowym.

    W skrócie – jeżeli firma pracuje na terytorium Niemiec dłużej niż 12 miesięcy to powstaje jej zakład podatkowy w zakresie dochodów, które na terytorium Niemiec można przypisać temu zakładowi. Samo słowo „zakład“, którego używamy w terminologii podatkowej, może być mylące, ale oznacza ono w tym przypadku nic innego jak „obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego przedsiębiorstwa“ na terytorium Niemiec, który wynika z art. 5 ust. 3 polsko – niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

    W prawie niemieckim mamy także drugi zakład, który powstaje wówczas, gdy firma działa na terytorium Niemiec dłużej niż 6 miesięcy. W takim przypadku powstaje zakład podatkowy w myśl § 12 ust. 8 ordynacji podatkowej, który tworzy dla niej status płatnika podatku dochodowego jej pracowników w świetle art. 38 niemieckiej ustawy podatkowej EStG.

    O niuansach i szczegółach dotyczących obu zakładów podatkowych możecie Państwo przeczytać więcej na naszym blogu. Planując delegowanie, warto poświęcić więcej uwagi temu tematowi, ponieważ niespodziewane (czyli niezaplanowane) powstanie zakładu podatkowego w Niemczech oznacza zmianę w opodatkowaniu dochodów firmy i jej pracowników w ten sposób, że obowiązek podatkowy powstaje na terytorium Niemiec… i to z datą wsteczną od pierwszego dnia rozpoczęcia prac w Niemczech.

    Rozważając temat zakładów podatkowych, na pewno nie da się pominąć podatku budowlanego w Niemczech i tzw. Freistellungsbescheinigung.

    • Klauzula 183 dni – to temat „rzeka“, ale pamiętajmy, że stosujemy go tylko wobec pracowników. Klauzula nie dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych.

    O klauzuli 183 dni przeczytacie także Państwo więcej na naszym blogu.

    • Ustalenie obowiązującej stawki wynagrodzenia minimalnego na terytorium Niemiec, w tym obowiązku stosowania określonego układ zbiorowego (dotyczy w szczególności branży budowlanej, elektromonterskiej, pracy tymczasowej).
    • Zgłoszenie do urzędu celnego: konieczne w zależności od branży. Wspomniane powyżej branże powinny zgłaszać pracowników przez Meldeportal.
    • Zgłoszenia do Soka – Bau, izby rzemieślniczej – w zależności od rodzaju i charakteru prowadzonej działalności.

    Powyższe wyliczenie nie wyczerpuje całej złożonej tematyki delegowania, ale daje ogląd na najważniejsze punkty, które należy uwzględnić decydując się na delegowanie do Niemiec.

    W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

    Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

    dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M. radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

    O nas

    Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt. Skontaktuj się z nami pod adresem

    Katarzyna Styrna-Bartman

    Napisz do nas

      Napisz do nas

        Zapisz się do newslettera

        Zapraszamy do zapisu