Pracownik w delegowaniu … i po delegowaniu. Jak rozliczyć urlop pracownika delegowanego.

Wiemy już o tym, że pracownik delegowany nabywa prawo do urlopu na terytorium państwa przyjmującego (np. Niemiec) na zasadach prawa niemieckiego za cały okres oddelegowania. Wymóg ten wynika z przepisów unijnej Dyrektywy 96/71 dotyczącej delegowania pracowników.

Brzmi to całkiem logicznie i prosto. Pracownik wyjeżdża do Niemiec i za ten okres należy mu się urlop na prawie niemieckim.

Tyle że… pracownik nie jedzie do Niemiec na urlop, a do pracy. Jak więc udzielić mu urlopu na prawie niemieckim, skoro wykorzystuje urlop po powrocie do kraju? Czy to jest logiczne?

Pracownik tu i tam

Jako punkt wyjścia przyjmijmy sytuację, w której nasz pracownik przebywał przez 3 miesiące w Niemczech, a potem powrócił do Polski i w Polsce pracuje.

Jak ustalić wymiar urlopu pracownika delegowanego? Polskie czy niemieckie prawo?

Niejedna kadrowa zadaje sobie w takiej sytuacji pytanie, jak określić urlop takiego pracownika, stosując polskie, a może niemieckie prawo?

Zarówno prawo polskie, jak i niemieckie ma tutaj swoją ważną rolę do odegrania.

W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić wymiar urlopu pracownika za okres delegowania w Niemczech z uwzględnieniem niemieckiej ustawy urlopowej, czyli mówiąc inaczej, określić, jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi w Niemczech na podstawie § 3 ustawy urlopowej (Bundesurlaubsgesetz) za okres jego delegowania.

Następnie sprawdzamy, jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi na podstawie polskiego prawa pracy, z uwzględnieniem wszelkich zasad, które polskie prawo pracy przewiduje w tym zakresie.

Po określeniu wymiaru urlopu w oparciu o niemieckie i polskie prawo, liczymy wysokość wynagrodzenia urlopowego.

Najpierw bierzemy pod uwagę przepis § 11 ustawy urlopowej, zgodnie z którym do wyliczenia wynagrodzenia urlopowego bierze się pod uwagę wynagrodzenie z ostatnich 13 tygodniu poprzedzających urlop, a następnie sprawdzamy, ile wyniosłoby wynagrodzenie urlopowe zgodnie z art. 172 kodeksu pracy, czyli uwzględniając wynagrodzenie z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu albo do 12 miesięcy w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia.

Uwaga: Jeżeli urlop wyliczony zgodnie z prawem polskim za ten czas z uwzględnieniem wynagrodzenia z ostatnich 3 lub 12 miesięcy, będzie bardziej korzystny dla pracownika, wówczas pracownik powinien otrzymać urlop obliczony zgodnie z prawem polskim.

Przemawia za tym stosowanie zasady korzystności, o której mowa w art. 3 ust. 7 Dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

W zależności od wyniku naszego porównania, warto wypłacić wynagrodzenie urlopowe w tej wyższej wartości, choć pamiętajmy, że na wypadek kontroli to przede wszystkim obliczenie urlopu zgodnie z polskim prawem będzie kluczowe.

Dlaczego?

Prawdopodobieństwo, że Zollamt w ogóle chciałby zweryfikować prawidłowość naliczenia urlopu za okres delegowania do Niemiec na podstawie prawa niemieckiego, jest znikome, zaś Państwowa Inspekcja Pracy w Polsce jak najbardziej może to zrobić.

Nie zapominajmy, że …

Nie zapominajmy, że wynagrodzenie pracownika delegowanego za okres pracy w Niemczech (zazwyczaj wyższe niż za pracę w Polsce) wpływa na wysokość jego wynagrodzenia urlopowego, nawet jeżeli ten powrócił już z Niemiec i kontynuuje swoją pracę w Polsce.

Sprawa ma się jednak zasadniczo inaczej w przypadku delegowanych zleceniobiorców, ale o tym napiszemy w dalszych wpisach.

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt.

Skontaktuj się z nami pod adresem

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu