Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com
| Branża budowlana

Zwrot kosztów wyżywienia dla pracownika delegowanego w branży budowlanej

Układ zbiorowy BRTV w brzmieniu z dnia 12 lipca 2023 roku (ze skutkiem wstecznym od 1 stycznia 2023 r.) wprowadził istotne zmiany w zakresie świadczeń dla pracowników delegowanych w branży budowlanej.

W branży budowlanej wyróżnia się:

  • pracowników dojeżdżających codziennie na miejsce budowy z miejsca zamieszkania i spędzających ponad 8 godzin poza domem oraz
  • pracowników pracujących na budowach dalej oddalonych od zakładu pracy (powyżej 75 km od zakładu pracy) i niedojeżdżających codziennie na budowę.

Począwszy od 2023 roku pracownikom dojeżdżającym codziennie do pracy przysługuje tzw. ryczałt na wyżywienie (Verpflegungsmehraufwand), zaś pracownicy, którzy nie dojeżdżają każdego dnia do pracy (pracujący dalej niż 75 km od zakładu pracy) mają prawo do odszkodowania z tytułu czasu spędzonego w podróży (Wegezeitentschädigung).

Pracownicy będący ponad 8 godzin poza domem / dojeżdżający codziennie

Ryczałt na wyżywienie Verpflegungszuschuss” (§ 7 ust. 3 BRTV)

Roszczenie o ryczałt na wyżywienie (Verpflegungszuschuss) przysługuje pracownikom, którzy w związku z pracą pozostają poza domem więcej niż 8 godzin.

Wysokość dodatku jest zależna od oddalenia zakładu i miejsca pracy i wynosi:

Odległość – zakład – miejsce pracyod 1 stycznia 2023od 1 stycznia 2024
◦ do 50 km6,00 €7,00 €
◦ więcej niż 50 km do 75 km7,00 €8,00 €
◦ więcej niż 75 km8,00 €9,00 €

Pracownicy niedojeżdżający codzienne do pracy

Odszkodowanie „Wegezeitentschädigung” (§ 7 ust. 4 BRTV)

Zgodnie z nowym brzmieniem układu zbiorowego BRTV pracownik otrzymuje rekompensatę za dojazdy na place budowy (bez codziennej podróży do domu), jeżeli odległość pomiędzy zakładem pracy a miejscem pracy wynosi odpowiednio:

Odległość – zakład – miejsce pracyod 1 stycznia 2023od 1 stycznia 2024
◦ więcej niż 75 km do 200 km9,00 €10,00 €
◦ więcej niż 201 km do 300 km18,00 €19,00 €
◦ więcej niż 301 km do 400 km27,00 €28,00 €
◦ więcej niż 401 km39,00 €40,00 €
◦ od 500 kmCo 4 tygodnie przysługuje jeden dzień wolny 

Powyższe świadczenie przysługuje wyłącznie za faktycznie odbyte podróże i jest ograniczone do dwóch świadczeń w tygodniu kalendarzowym, chyba że pracodawca zlecił większą ilość podróży do domu.

Pracownicy w tej grupie mają także prawo do ryczałtu żywieniowego (Verpflegungszuschuss) w wysokości 24,00 euro za dzień.

W świetle powyższego powstanie pytanie, w jaki sposób krajowi pracodawcy delegujący pracowników budowlanych do Niemiec, powinni stosować wspomniane przepisy. Na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź podczas naszych szkoleń oraz doradztwa indywidualnego dla Firm.

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt.

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@blulegal.com

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu