Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com
podpisanie dokumentu

Jakie minimalne warunki zatrudnienia musisz zapewnić pracownikowi delegowanemu?

Wiele firm decyduje się na delegowanie pracowników do Niemiec, ale także innych krajów UE. Warto jednak wiedzieć, że pracownik delegowany musi mieć zapewnione odpowiednie warunki zatrudnienia, zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli chcesz się dowiedzieć, o jakich minimalnych warunkach mowa czytaj dalej!

Minimalne warunki zatrudnienia związane z delegowaniem pracowników za granicę

Dyrektywa 2018/957/UE wprowadziła szereg zmian dotyczących zasad delegowania pracowników za granicę. Koniecznie należy wiedzieć, że delegowanie pracownika do Niemiec wiąże się z zapewnieniem mu właściwych warunków zatrudnienia. Należą do nich aspekty związane z:

  • maksymalnymi okresami pracy,
  • minimalnymi okresami wypoczynku,
  • wynagrodzeniem oraz wskazaniem stawiki za nadliczbowe godziny,
  • płatnym wymiarem corocznego urlopu wypoczynkowego,
  • zapewnieniem zasad BHP,
  • środkami ochronnymi dotyczącymi kobiet w ciąży, po urodzeniu dziecka oraz dzieci i młodzieży,
  • jakością zakwaterowania gwarantowanego przez pracodawcę,
  • niedyskryminacją ze względu na płeć,
  • jasnymi zasadami wynajmu pracowników, szczególnie przez agencje pracy tymczasowej,
  • pokryciem wydatków związanych z dojazdami, wyżywieniem oraz zakwaterowaniem
    dla tych pracowników, którzy wykonują obowiązki służbowe z dala od swoich domów.

Wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do Niemiec

Oddelegowanie pracownika do Niemiec jednoznaczne jest z działaniami zgodnymi z ustawą Arbeitnehmer-Entsendegesetz, AEntG, która jasno wskazuje obowiązki pracodawcy wobec pracownika delegowanego. Wynagrodzenie pracodawca wypłaca w gotówce, a w jego skład wchodzi wynagrodzenie podstawowe, które różnicowane jest w zależności od kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, rodzaju pracy, a także regionu oraz dodatki, świadczenia czy dopłaty. Częścią wynagrodzenia są również stawki za nadgodziny.

Zakwaterowanie a oddelegowanie pracownika do innego miejsca pracy

Wspomniana wyżej dyrektywa wprowadziła obowiązek by pracodawca, który oddelegowuje pracowników za granicę, ponosił wydatki związane z wyżywieniem, zakwaterowaniem oraz podróżami pracowników delegowanych, tak jak stanowi prawo krajowe. Zakwaterowanie delegowanego pracownika do Niemiec musi być zgodne z literą obowiązującego prawa. Niemcy w dokumencie ASR A4.4 (Unterkünfte, Technische Regel für Arbeitsstätten) określają jasne wytyczne co do postępowania w tej dziedzinie. Co warte zaznaczenia, koszty, które ponosi pracodawca w związku z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz podróżami nie stanowią części wynagrodzenia.

Gdzie znaleźć dokładne informacje na temat minimalnych warunków zatrudnienia?

Unijna dyrektywa mówi wprost o tym, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek utworzenia i bieżącego aktualizowania strony internetowej, na której znaleźć będzie można wszelkie informacje dotyczące warunków zatrudnienia pracowników delegowanych. Treści na tej stronie muszą być przekazywane w sposób prosty i zrozumiały, a wskazówki kompleksowe i pomocne. W Niemczech stronę taką prowadzi Urząd Celny (Zollamt).

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt.

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@blulegal.com

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu