Składki ZUS przedsiębiorcy za granicą
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce może oddelegować się do prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech? Taką możliwość gwarantuje prawo europejskie regulujące koordynację przepisów zabezpieczenia społecznego na poziomie europejskim.
Zasady dotyczące oddelegowania pracowników mają zastosowanie także w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w art. 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, osoba wykonująca w danym państwie członkowskim pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego. Oznacza to zatem, iż przedsiębiorca działający na terytorium Niemiec, powinien podlegać w zakresie dotyczącym ubezpieczeń społecznych ustawodawstwu niemieckiemu. Jak należy jednak potraktować sytuację, w której to polski przesiębiorca prowadzący działalność na terytorium Polski wykonuje również działalność gospodarczą w Niemczech?
Warunki oddelegowania
Zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek w państwie członkowskim, a która udaje się, by wykonywać podobną działalność w innym państwie członkowskim, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy.
Warunkiem skorzystania z możliwości z oddelegowania jest w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą łączne spełnienie dwóch warunków:
1) normalne wykonywanie działalności jako osoba pracująca na własny rachunek oraz
2) prowadzenie w państwie oddelegowania działalności podobnej do działalności normalnie prowadzonej.
Normalne wykonywanie działalności jako osoba pracująca na własny rachunek odnosi się do osoby, która zwykle prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. W szczególności osoba taka musi już prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego zamierza skorzystać z oddelegowania oraz w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim, musi nadal spełniać w państwie członkowskim, w którym ma siedzibę, wymogi konieczne do prowadzenia działalności pozwalające na jej ponowne podjęcie po powrocie (art. 14 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16.09.2009r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego).
Z kolei kryterium stosowanym do określenia, czy działalność jest „podobna” do normalnie prowadzonej działalności na własny rachunek, jest rzeczywisty charakter działalności, a nie zakwalifikowanie jej przez to inne państwo członkowskie jako praca na własny rachunek (art. 14 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 987/2009).
Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą spełnia wskazane warunki, wówczas może ona skorzystać z możliwości oddelegowania. Planując świadczenie usług na terytorium Niemiec, polski przedsiębiorca powinien wystąpić do właściwego oddziału ZUS z wypełnioną Informacją w celu uzyskania zaświadczenia A1.
Jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej w dwóch lub kilku państwach
Znaczna część działalności jako kryterium decydujące
Zdarzają się sytuacje, w których osoba prowadzi działalność gospodarczą jednocześnie na terytorium Polski oraz innego kraju Unii Europejskiej. W takiej sytuacji podlega ona ustawodawstwu jednego państwa.
Osoba, która normalnie wykonuje pracę na własny rachunek w dwóch lub w kilku państwach członkowskich podlega:
- ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym ma miejsce zamieszkania, jeżeli wykonuje znaczną część pracy w tym państwie członkowskim lub
- ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym znajduje się centrum zainteresowania dla jej działalności, jeżeli osoba ta nie zamieszkuje w jednym z państw członkowskich, w których wykonuje ona znaczną część swej pracy.
Kryterium decydującym o tym, czy dana osoba będzie podlegać systemowi ubezpieczeń społecznych w Polsce lub w Niemczech, jest okoliczność, w którym państwie jest wykonywana znaczna część działalności.
Znaczna część działalności na własny rachunek wykonywana w państwie członkowskim oznacza znaczną pod względem ilościowym część pracy na własny rachunek wykonywanej w tym państwie członkowskim, przy czym nie musi to być koniecznie największa część tej pracy. W celu określenia, czy znaczna część pracy jest wykonywana w danym państwie członkowskim, uwzględnia sie jako kryterium orientacyjne w przypadku pracy na własny rachunek – obrót, czas pracy, liczbę świadczonych usług lub dochód.
Spełnienie powyższych kryteriów w proporcji mniejszej niż 25 % tych kryteriów (w ramach ogólnej oceny) wskazuje, że znaczna część pracy nie jest wykonywana w danym państwie członkowskim (art. 14 ust. 8 rozporządzenia nr 987/2009).
Znaczna część pracy w państwie swojego zamieszkania
Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w dwóch lub w kilku państwach członkowskich zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2014 podlega co do zasady ustawodawstwu tego państwa, w którym ma miejsce zamieszkania, jeżeli wykonuje znaczną część pracy w państwie swojego zamieszkania.
Przykład: Pan X prowadzi działalność gospodarczą w Polsce oraz w Niemczech, mając jednocześnie miejsce zamieszkania we Wrocławiu. W takim przypadku Pan X podlega ustawodawstwu polskiemu z uwagi na miejsce zamieszkania na terytorium Polski, jednakże tylko pod warunkiem, że w Polsce wykonuje znaczną część swojej pracy. Jeżeli jednak Pan X mając miejsce zamieszkania na terytorium Polski wykonuje znaczną część swojej działalności na terytorium Niemiec, wówczas podlega ustawodawstwu właściwego dla centrum zainteresowania prowadzonej przez osobę działalności.
Brak zamieszkania w państwie wykonywania działalności
Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma miejsca zamieszkania na terytorium państwa, w którym wykonuje znaczną część swej pracy, wówczas zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym znajduje się centrum zainteresowania prowadzonej przez nią działalność.
„Centrum zainteresowania prowadzonej działalności” określa się z uwzględnieniem wszystkich aspektów działalności zawodowej, a zwłaszcza miejsca, w którym znajduje się jej stałe miejsce prowadzenia działalności, zwyczajowego charakteru lub okresu trwania wykonywanej działalności, liczby świadczonych usług oraz zamiaru tej osoby wynikającego ze wszystkich okoliczności.
Przykład: Pan X mający miejsce zamieszkania we Wrocławiu prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski i Niemiec, przy czym znaczną część swojej działalności prowadzi właśnie na terytorium Niemiec. W takiej sytuacji będzie podlegać ustawodawstwu tego państwa, w którym znajduje się centrum zainteresowania prowadzonej przez niego działalności zdefiniowanego w sposób określony powyżej.
dr Katarzyna Styrna - Bartman, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Przydatne linki