Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

dr Katarzyna Styrna – Bartman dla Dziennika Gazety Prawnej: Firma nie deleguje Ukraińców do Niemiec, ale zatrudni ich na miejscu

W dzisiejszym wpisie zapraszamy Państwa do lektury artykułu dr Katarzyny Styrna - Bartman, który w dniu 31 marca 2022 r. został opublikowany na łamach Dziennika Gazety Prawnej. W artykule zostały poruszone aktualne zagadnienia dotyczące zatrudniania na terytorium Unii Europejskiej osób przybywających na jej terytorium z Ukrainy w związku z wojną trwającą na Ukrainie od 24 lutego. Z pewnością osoby przybywające z Ukrainy (w szczególności kobiety) mogłyby wzmocnić krajowy rynek pracy i z pewnością tak też się dzieje. Czy jednak osoby poszukujące tymczasowej ochrony w Polsce mogą być delegowane za granicę, np. do prac opiekuńczych lub pracy sezonowej? Obecnie odpowiedź na to pytanie jest negatywna, ponieważ prawo Unii Europejskiej nie otworzyło całego rynku pracy dla osób z Ukrainy, lecz rynki pracy tych państw, w których osoby te poszukują tymczasowej ochrony w związku z wojną za naszą wschodnią granicą. Warto jednak pamiętać, że o ile obywatele Ukrainy nie mogą swobodnie pracować w całej Unii, to nasi krajowi przedsiębiorcy mogą w ramach swobody świadczenia usług świadczyć usługi w każdym państwie Unii Europejskiej. To oznacza m.in. możliwość zatrudniania obywateli Ukrainy np. bezpośrednio w Niemczech z pominięciem procedury delegowania. Warunek jest jeden. Osoba z Ukrainy powinna podlegać pod ochronę tymczasową tego kraju, w którym będzie zatrudniona. Zapraszamy do lektury pełnej wersji artykułu na stronach Dziennika Gazety Prawnej, w którym szczegółowo omówiliśmy niniejszej zagadnienie.

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58406,31-marca-2022/74352,Kadry-i-place/779022,Polska-firma-nie-deleguje-Ukraincow-do-Niemiec-ale-zatrudni-na-miejscu.html

Na naszej stronie prezentujemy wyciąg z artykułu.

Państwa Unii Europejskiej 4 marca 2022 r. ustaliły, że przyjazd obywateli Ukrainy niezdolnych do powrotu do swojego kraju pochodzenia z powodu rosyjskiej agresji wojskowej ma charakter masowego napływu wysiedleńców w rozumieniu dyrektywy 2001/55/WE (decyzja wykonawcza Rady (UE) 2022/382 z 4 marca 2022 r. stwierdzająca istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkująca wprowadzeniem tymczasowej ochrony; dalej: decyzja 2022/382). Na jej podstawie wszystkie państwa Unii Europejskiej zobowiązane są do udzielenia ochrony tymczasowej Ukraińcom, którzy 24 lutego 2022 r. lub później opuścili Ukrainę w wyniku inwazji wojsk rosyjskich. Ochrona tymczasowa ma być przyznawana szybko i bez zbędnych formalności, a jej zakres obejmuje m.in. legalizację pobytu, zapewnienie dostępu do świadczeń socjalnych danego państwa, czy też rynku pracy. Ma ona charakter regionalny, co oznacza, że jest przyznawana tylko na terytorium tego państwa Unii Europejskiej, w którym Ukrainiec będzie chciał skorzystać z ochrony tymczasowej.

W odniesieniu do dostępu do rynku pracy oznacza to, że w każdym przypadku to prawo danego państwa członkowskiego będzie wyznaczać zasady podejmowania i wykonywania zatrudnienia. Ukraińcy uciekający przed wojną nie będą zatem mogli korzystać z tych wszystkich swobód gwarantujących dostęp do unijnego rynku pracy, z których korzystają obywatele Unii Europejskiej. Delegowanie Ukraińców korzystających z tymczasowej ochrony w Polsce do innych krajów Unii Europejskiej w ramach unijnej swobody świadczenia usług nie ma więc obecnie podstaw prawnych.

Z ograniczeniami

Zgodnie z motywem 16 decyzji 2022/382 tymczasowa ochrona powinna umożliwić wysiedleńcom korzystanie w całej Unii ze zharmonizowanych praw, które zapewniają odpowiedni poziom ochrony. Nie oznacza to jednak nieograniczonego dostępu do rynku pracy w całej Unii Europejskiej dla osób korzystających z tymczasowej ochrony, lecz dostęp do rynku pracy tego państwa członkowskiego, w którym Ukrainiec będzie chciał skorzystać z tymczasowej ochrony. Po uzyskaniu dokumentu pobytowego zgodnie z dyrektywą 2001/55/WE osoba korzystająca z tymczasowej ochrony będzie mogła korzystać z praw wynikających z tymczasowej ochrony tylko w tym państwie członkowskim, które wydało jej dokument pobytowy. Uchodźca korzystający z ochrony tymczasowej będzie miał dostęp do rynku pracy tam, gdzie uzyska dokumenty pobytowe. Przykładowo Ukrainiec korzystający z ochrony tymczasowej w Polsce będzie miał dostęp do krajowego rynku pracy, z wyłączeniem np. możliwości korzystania z niemieckiego rynku pracy. Artykuł 22 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej; specustawa) stanowi bowiem wprost, że prawo do wykonywania pracy odnosi się w przypadku korzystania z tymczasowej ochrony wyłącznie do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podobne regulacje można znaleźć np. w prawie niemieckim (…).

Niezbędne formalności

Obecna sytuacja związana z migracją obywateli Ukrainy w ramach Unii Europejskiej otwiera jednak nowe możliwości na zachodnich rynkach pracy dla tych pracodawców, którzy zatrudniają Ukraińców. Zatrudnienie Ukraińca korzystającego z tymczasowej ochrony na terytorium Niemiec nie wymaga rejestracji odrębnego podmiotu w Niemczech w postaci spółki czy oddziału (…).

Rynek pracy dla uchodźców w Niemczech

Podstawą legalnego pobytu Ukraińców poszukujących ochrony tymczasowej na terytorium Niemiec będzie § 24 niemieckiej ustawy pobytowej (par. 24 ust. 1 Aufenthaltsgesetz). W ten sposób prawo niemieckie realizuje zasady dyrektywy 2001/55/WE oraz decyzji 2022/382 zapewniając uchodźcom z Ukrainy prawo do legalnego pobytu w Niemczech uzasadnione względami humanitarnymi. Szczegóły pomocy państwa niemieckiego dla Ukraińców oraz zasady ich pobytu na terytorium Niemiec są uregulowane w rozporządzeniu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 9 marca 2022r. (Ukraine-Aufenthalts-Übergangsverordnung).

Ukrainiec zainteresowany legalizacją pobytu w Niemczech powinien udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu do spraw obcokrajowców i uzyskać tam pozwolenie na pobyt, które jednocześnie będzie uprawniać uchodźcę do korzystania z niemieckiego rynku pracy bez ograniczeń. Powyższe dotyczy także osób, które wjechały do Niemiec na podstawie paszportu biometrycznego, jeżeli są zainteresowane podjęciem pracy. Zgodnie bowiem z wyjaśnieniami niemieckiego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych BMAS właściwy urząd  wydając zezwolenie na pobyt w oparciu o par. 24 ust. 1 ustawy Aufenthaltsgesetz udzieli jednocześnie zezwolenia na pracę, a stosowna adnotacja będzie znajdować się na wydanym przez urząd dokumencie pobytowym (…).”

Pełną treść artykułu można przeczytać na stronach Dziennika Gazety Prawnej.

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58406,31-marca-2022/74352,Kadry-i-place/779022,Polska-firma-nie-deleguje-Ukraincow-do-Niemiec-ale-zatrudni-na-miejscu.html

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu