Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

Niemieckie prawo pracy dla pracodawcy

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników w Niemczech powinni poznać zasady także niemieckiego prawa pracy. Niemieckie prawo wymusza bowiem w określonych sytuacjach swoje zastosowanie.

Nieznajomość prawa szkodzi. O tym wiedzą wszyscy. Nieznajomość prawa naszego zachodniego sąsiada, zwłaszcza jeśli prowadzi się w Niemczech interesy, szkodzi tym bardziej. Konsekwencje i kary przewidziane dla przedsiębiorców niestosujących zasad obowiązujących na terytorium Niemiec są bardzo dotkliwe. 1 stycznia 2015 r. Niemcy wprowadzili przepisy o płacy minimalnej. Spowodowało to duże zaniepokojenie wśród polskich firm, które muszą stosować niemieckie prawo. Część krajowych pracodawców, zwłaszcza z branży transportowej, zaskarżyła przepisy nowej ustawy do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, bez większego skutku, gdyż Trybunał nie przyjął sprawy do rozpoznania. W niemieckim resorcie pracy u Pani Minister Pracy Andrea Nahles interweniował polski Minister Pracy. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska, która wszczęła postępowanie przeciwko Niemcom o naruszenie zobowiązań traktatowych w zakresie naruszenia zasady swobody świadczenia usług na terytorium Niemiec. Oczywiście chodzi o płacę minimalną w kontekście kierowców w tranzycie na terytorium Niemiec. Sama bowiem płaca minimalna nie budzi wątpliwości, a Niemcy zaliczają się do jednego z 22 krajów Unii Europejskiej, które taką płacę minimalną wprowadziły.
Wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech skierowało uwagę polskich firm w kierunku niemieckiej ustawy o płacy minimalnej. Jednak czy zasadnie tylko właśnie słynna MiLoG (Mindestlohngesetz) powinna skupiać uwagę rodzimych przedsiębiorców? Sądzę, że nie. Czytając mojego bloga będą mieli Państwo okazję przekonać się, że płaca minimalna to tylko niewielka część regulacji, jakie obowiązują polskich pracodawców kierujących swoich pracowników do pracy w Niemczech. Ustawa o delegowaniu pracowników, zwana Arbeitnehmerentsendegesetz (AEntG) obowiązuje w Niemczech od 2009 roku. Właśnie ta ustawa, nie ustawa o płacy minimalnej, jest tym podstawowym aktem niemieckiego prawa pracy, który wyznacza granice…granice w jakich polskich pracodawca może stosować prawo krajowe, a w jakich powinien stosować niemieckie prawo pracy. Nie zapominamy o prawie europejskim, normach kolizyjnych i rozporządzeniu unijnym Rzym I. Jednak w kwestii dotyczącej ochrony pracowników wykonujących pracę na terytorium Niemiec to prawo niemieckie ustanawia bardzo wyraźne granice, kiedy należy je stosować przez tak zwane „normy wymuszające swoje zastosowanie.” Temat jest bardzo trudny i wymagający uważnej analizy, znajomości prawa i orzecznictwa sądowego naszego zachodniego sąsiada. Konsekwencje nieznajomości niemieckiego prawa pracy mogą być bardzo dotkliwe, nie wyłączając wysokich kar finansowych, odpowiedzialności karnej i cywilnoprawnej. Niemiecka administracja podchodzi do tematu bardzo poważnie. Liczba pracowników kontroli celnej ma wzrosnąć o kolejne 1600 osób. Temat zaś dotyczy wszystkich przedsiębiorców kierujących pracowników do pracy w Niemczech, nawet w ramach podróży służbowej. Mój blog powstał z myślą o tych wszystkich polskich przedsiębiorcach, którzy z uwagi na interesy prowadzone w Niemczech lub z niemieckimi firmami, powinni, musza i chcą poznać zasady, których stosowanie zapewni im bezpieczeństwo prawne.

© dr Katarzyna Styrna – Bartman, Wszystkie prawa zastrzeżone.

Przydatne linki

Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz) 

Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz) 

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu