Umowa z pracownikiem tymczasowym delegowanym do Niemiec

Polskie agencje pracy tymczasowej, które delegują pracowników tymczasowych do Niemiec, mają nierzadko problem z zachowaniem formy pisemnej umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym, która jest wymagana przepisami prawa niemieckiego.

W tej kwestii prawo niemieckie jest bardzo rygorystyczne a dokumentacja kadrowa pracowników tymczasowych jest sprawdzana przez kontrolerów Agencji Pracy w Düsseldorfie.  

W sytuacji, w której pracownicy są rekrutowani na terytorium całej Polski, a wyjazdy są niejednokrotnie nagłe, zachowanie formy pisemnej umowy o pracę może być wyzwaniem dla działu kadr. W związku z tym powstaje pytanie, czy formę pisemną można zastąpić formą elektroniczną. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, musimy odnieść się do przepisów prawa niemieckiego, ponieważ to one regulują kwestię formy umowy o pracę pracownika tymczasowego delegowanego na terytorium Niemiec.

Firma pisemna zgodnie z § 126 BGB

Zgodnie z § 126 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB) forma pisemna jest wymagana dla ważności wielu umów i czynności prawnych. W praktyce forma pisemna oznacza konieczność fizycznego sporządzenia dokumentu i opatrzenia go podpisem. Własnoręczny podpis stanowi potwierdzenie woli podpisującego i świadczy o jego zgodzie na treść dokumentu.

Czy można uprościć formę pisemną?

Tak, zgodnie z § 126 ust. 3 BGB forma pisemna może być zastąpiona formą elektroniczną, chyba że ustawa stanowi inaczej. Oznacza to, że dokument może być podpisany elektronicznie zamiast własnoręcznie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Aby zastąpić tradycyjną formę pisemną, zgodnie z § 126a ust. 1 BGB dokument musi być jednak podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który jest zdefiniowanym standardem podpisu z europejskiego rozporządzenia eIDAS (elektroniczna identyfikacja, uwierzytelnianie i usługi zaufania).
Oznacza to więc, że zastąpienie formy pisemnej umowy o pracę jest możliwe jedynie w przypadku posiadania przez pracodawcę i pracownika kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wymiana skanów między pracodawcą a pracownikiem, czy też inna uproszczona forma podpisu np. poprzez platformy oferujące podpisy elektroniczne, nie zastąpi wymaganej formy pisemnej.

Zasady zastępowania formy pisemnej formą elektroniczną przedstawia poniższy diagram:

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M. radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt. Skontaktuj się z nami pod adresem

Piotr Purzycki

Napisz do nas

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu