Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

Dni wolne od pracy w Niemczech a wynagrodzenie dla pracownika delegowanego

Pracodawcy krajowi często mierzą się z problemem dni wolnych od pracy w Niemczech, jeżeli delegują pracowników z Polski. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim obowiązku zapłaty za te dni, ale także kwestii równoważenia dni wolnych przypadających w Polsce oraz w Niemczech. Na dodatek sprawy nie ułatwia fakt, iż spojrzenie na tę kwestię z perspektywy niemieckiej dodatkowo determinuje okoliczność, czy pracownik delegowany jest krótko, czy długoterminowo delegowany do Niemiec.

Wynagrodzenie za dni wolne

Zaczynając od początku, zgodnie z § 2 ust. 1 niemieckiej ustawy „Gesetz über die Zahlung des Arbeitsentgelts an Feiertagen und im Krankheitsfall” (EntgFG): „za czas pracy utracony w wyniku dnia świątecznego pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie, które otrzymałby, gdyby dzień świąteczny nie wystąpił“

Für Arbeitszeit, die infolge eines gesetzlichen Feiertages ausfällt, hat der Arbeitgeber dem Arbeitnehmer das Arbeitsentgelt zu zahlen, das er ohne den Arbeitsausfall erhalten hätte.”

Pracodawca zobowiązany jest zapłacić pracownikowi wynagrodzenie za dzień wolny ustawowo od pracy, tak jakby pracownik tego dnia pracował.

Zasada określona w § 2 ust. 1 ustawy  EntgFG dotyczy wyłącznie dni ustawowo wolnych od pracy, które wynikają z ustaw federalnych lub landowych. W te dni wolne od pracy obowiązuje bowiem zakaz pracy zgodnie z § 9 niemieckiej ustawy o czasie pracy.

Dni wolne tzw. „kościelne“ nie są objęte tą zasadą, choć w niektórych landach na podstawie szczególnych regulacji landowych takie dni kościelne wolne od pracy mogą być płatne. Wynika to z konkretnych ustaw landowych.

Pracodawca nie musi jednak wypłacać wynagrodzenia, jeżeli dzień wolny od pracy w tzw. elastycznym czasie pracy przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Dotyczy to jednak elastycznego czasu pracy (flexible Arbeitszeitregelung) uregulowanego np. w układzie zbiorowym.

Delegowanie krótkoterminowe i długoterminowe

Co ważne, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie niemieckiego urzędu celnego, zasady te nie dotyczą pracowników delegowanych krótkoterminowo, a więc do 12 miesięcy.

Dotyczą zaś od pierwszego dnia zatrudnienia pracowników tymczasowych.

Niepełny wymiar czasu pracy a dni wolne

Ponadto w wyroku z dnia 13 czerwca 2007 roku sąd zwrócił uwagę, że pracownik zachowa roszczenie o wynagrodzenie za dzień wolny, jeżeli pracodawca skrócił jego wymiar czasu pracy poniżej obowiązującego wymiaru czasu pracy pracownika. Warto więc na to również zwrócić uwagę.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, jeżeli pracownik ma pracować w tym dniu, na który przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypada na dzień, który jest dla pracownika dniem wolnym.

Podsumowując:

  • jeżeli dzień wolny ustawowo od pracy nie jest zaplanowany w grafiku, i wynika to z potrzeb zakładowych, wówczas pracownik nie powinien mieć roszczenia o wynagrodzenie za dzień wolny od pracy,
  • jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypada na sobotę i pracownicy nigdy nie pracują w sobotę, to sobota nie obniża w Niemczech wymiaru czasu pracy, jeżeli święto przypadło w ten dzień.

Przykładowe kalendarze dni wolnych od pracy w Niemczech

Układy zbiorowe

Warto jednak mieć na uwadze, że określone układy zbiorowe mogą przewidywać inne zasady. Te mogą odbiegać od zasad ogólnych, dlatego kwestię tę trzeba zawsze zweryfikować.

Powyżej przedstawiliśmy problematykę dni wolnych od pracy zgodnie z prawem niemieckim.

Jednak w przypadku pracownika krajowego oddelegowanego do Niemiec, należy także mieć na uwadze regulacje prawa krajowego i reguły dotyczące dni wolnych od pracy obowiązujące także w prawie krajowym.

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt.

Skontaktuj się z nami pod adresem biuro@blulegal.com

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu