Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com
| Soka Bau

Soka - Bau w branży budowlanej dla polskich przedsiębiorców

Wykonywanie usług budowlanych na obszarze Niemiec przez przedsiębiorcę z branży budowlanej wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów określonych prawem niemieckim. Jednym z nich, obok podstawowego – zapłaty płacy minimalnej na rzecz pracowników / zleceniobiorców delegowanych –  jest także udział w tzw. postępowaniu urlopowym, polegającym na opłacaniu przez pracodawcę stałej miesięcznej składki za swojego pracownika. Postępowanie to gwarantuje, że w sytuacji zmiany pracodawcy nie przepadną żadne roszczenia urlopowe pracownika.

Soka Bau w branży budowlanej

Jak wspomniano, udział w postępowaniu dotyczy przedsiębiorców budowlanych. Kwestia samej definicji działalności budowlanej jest częstokroć najbardziej kontrowersyjnym zagadnieniem i warto zadbać o dokładne ustalenie tej kwestii z Soka – Bau. Co dokładnie rozumie się pod tą kategorią wyjaśnia federalny ramowy układ zbiorowy dla branży budowlanej (BRTV), który zawiera wykaz prac uznanych za „budowlane”. Przykładowo, są to prace izolacyjne, betoniarskie, podziemne czy murarskie. O ile więc prace typowo budowlane nie wzbudzą większych kontrowersji i pozwalają się łatwo zaklasyfikować, to istnieje także jednak szereg innych prac wykonywanych przez krajowych przedsiębiorców, których definicja nie jest wcale jednoznaczna. Tytułem przykładu można wskazać prace związane z montażem konstrukcji stalowych, albo też np. silosów, czy też prace hydrauliczne, elektromonterskie, itp. W zależności od dokładnego charakteru czynności wykonywanych w Niemczech, dane czynności mogą być klasyfikowane w kategorii budowlanych, lub też mogą być pozbawione takiego charakteru. Częstokroć to właśnie szczegóły będą decydować o klasyfikacji. Warto więc przygotować się do zgłoszenia w sposób szczególnie wnikliwy (w niektórych sytuacjach pomocne są zdjęcia ilustrujące charakter wykonywanych prac), gdyż koszty finansowe związane ze składkami nie są niskie (o czym więcej poniżej). Nawet jeżeli na skutek zgłoszenia pracowników do Zollamt, Soka – Bau automatycznie zaklasyfikuje przedsiębiorcę do Soka - Bau (a nawet wyśle formularze zgłoszeniowe w tej sprawie), warto poprosić o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego i wyjaśnić, jaki jest dokładny charakter prac. To właśnie po przeprowadzeniu takiego postępowania Soka – Bau często zwalania przedsiębiorcę z udziału w Soka – Bau.

Soka Bau/niemiecka kasa urlopowa

Instytucją powołaną do sprawowania pieczy nad postępowaniem urlopowym jest wspomniana Soka – Bau, niemiecka kasa urlopowa w branży budowlanej. Kieruje ona systemem urlopowym i czuwa, by każdy zobowiązany do odprowadzania składek przedsiębiorca (zarówno krajowy, jak i zagraniczny) uczestniczył w systemie i wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Soka Bau/rejestracja

Procedura rejestracji oraz zgłaszania pracowników i opłacania za nich składek przebiega w zasadzie w całości elektronicznie, stąd pierwszym krokiem jest założenie konta na portalu internetowym Soka-Bau. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek oraz przesłać mailowo na adres Soka-Bau za podaniem nadanego numeru pracodawcy. W odpowiedzi nadejść powinno pismo z danymi dostępowymi (login i hasło) do konta na portalu.

Deklaracje do Soka - Bau

Dysponując kontem możliwe jest comiesięczne składanie elektronicznych deklaracji dla delegowanych pracowników. Podaje się w nich m.in. dane osobowe pracownika, informacje o wysokości wynagrodzenia, o urlopie czy o chorobie. Na tej podstawie system wylicza kwotę należną do zapłaty tytułem składki, która obliczana jest od wynagrodzenia brutto i wynosi 15,20 % (począwszy od stycznia 2022 r.).

Złożenie deklaracji za dany miesiąc pracy powinno nastąpić do 15. dnia następnego miesiąca, zaś opłacenie składki –  do 28. dnia następnego miesiąca. Przykładowo, jeśli pracownik wykonywał pracę w Niemczech w maju 2022 r., to zgłoszenie następuje do 15 czerwca 2022 r., a składka powinna zostać odprowadzona do 28 czerwca 2022 r.

Nadmienić należy, że często niemieccy kontrahenci polskich przedsiębiorców żądają od nich przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami dla Soka-Bau – które to zaświadczenie uzyskać można dopiero po złożeniu pierwszej deklaracji i opłaceniu pierwszej składki za delegowanych do Niemiec pracowników. Jeżeli przedsiębiorca nie należy do Soka – Bau, nie otrzyma zaświadczenia z Soka – Bau o niezaleganiu ze składkami.

Jeżeli zainteresował Państwa ten artykuł lub macie Państwo do niego pytania, prosimy o kontakt.

R.pr. Rafał Garus, r.pr. dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., Wszystkie prawa zastrzeżone.

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu