Podatek budowlany w Niemczech
Czym jest podatek budowlany?
Podatek budowlany regulowany jest w przepisach §48-48d niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (EStG). Zgodnie z nimi, przedsiębiorcy zobligowani są przy nabywaniu usług budowlanych do uiszczania podatku budowlanego (tzw. Bauabzugsteuer) – a to poprzez potrącenie z kwoty widniejącej na wystawionym im z tego tytułu rachunku kwoty w wysokości 15%, a następnie odprowadzenie jej do urzędu skarbowego (Finanzamt).
W konsekwencji podmiot, który takie usługi budowlane świadczył, otrzymuje wynagrodzenie o 15% niższe.
Konieczne uzyskanie Steuerbefreiungsbescheinigung
By uniknąć powstania obowiązku potrącania i odprowadzania podatku budowlanego, konieczne jest uzyskanie przez wykonawcę stosownego zwolnienia na mocy § 48b EStG – tzw. Steuerbefreiungsbescheinigung. Powyższy obowiązek odpada również wtedy, gdy wypłacane wykonawcy łączne wynagrodzenie za dany rok nie przekroczy kwoty 5 tys. euro.
Jednakże, w razie niezaistnienia jednej z dwóch wyżej wymienionych okoliczności, odbiorca usług budowlanych zobowiązany jest do potrącenia podatku w wysokości 15% – podstawę potrącenia stanowi zaś kwota wynagrodzenia brutto, tj. po doliczeniu VAT. Nie jest przy tym istotne, czy mamy do czynienia z procedurą odwrotnego obciążenia (tzw. reverse charge), ponieważ również w takiej sytuacji potrącenia dokonuje się od kwoty wynagrodzenie wraz z należnym podatkiem. Oznacza to, że w tym przypadku potrącenie następuje od kwoty wyższej aniżeli rzeczywiście widniejąca na fakturze (bowiem w procedurze reverse charge kwota VAT nie jest na fakturze uwzględniania).
Jeżeli macie Państwo pytania do artykułu, prosimy o kontakt z Kancelarią.