Płaca minimalna w branży transportowej w Niemczech. Najnowsze informacje z niemieckiego resortu pracy

W Niemczech nadszedł czas na podsumowania paru miesięcy obowiązywania ustawy o płacy minimalnej. W specjalnej informacji o funkcjonowaniu niniejszej ustawy niemiecki resort pracy określił ją jako “Erfolgsmodell”, czyli jednym słowem pełen sukces. Czy pracodawcy z branży transportowej są tego samego zdania…?

Za parę dni mija dziewięć miesięcy odkąd w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej. To czas na pierwsze podsumowania. Niemieckie ministerstwo pracy wydało z tej okazji specjalną broszurę z podsumowaniem minionych miesięcy, wskazując w niej wiele korzyści jakie wniosła ustawa o płacy minimalnej.

Red truck on the road, blurred motion.W informacji niemieckiego resortu Pracy (BMAS) na temat płacy minimalnej tematyka branży transportowej została ograniczona do jednego stwierdzenia:

W kwestii płacy minimalnej w transporcie drogowym prowadzimy intensywne rozmowy z Komisją Europejską i chcielibyśmy uzgodnić z nią wspólną, zgodną z prawem europejskim intepretację. Do tego czasu zarówno kontrole, jak i sankcje za naruszenia przeciwko regulacjom płacy minimalnej są w transporcie tranzytowym zawieszone.”

Oryginał

Beim Mindestlohn im Transitverkehr sind wir in intensiven Gesprächen mit der EU-Kom- mission und wollen mit dieser zu einer gemeinsamen, europarechtskonformen Auslegung kommen. Bis dahin sind Kontrolle und Ahndung von Mindestlohnverstößen im reinen Transitverkehr ausgesetz.”

Na chwilę obecną trudno dowiedzieć się, na jakim etapie znajdują się wspomniane rozmowy Niemiec z Komisją Europejską.

© dr Katarzyna Styrna – Bartman, Wszystkie prawa zastrzeżone.

Udostępnij

Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas >

lub skontaktuj się z nami tradycyjnie >


Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.