Kontrole Agencji Pracy w Düsseldorfie 2024 – czas podsumowań
Jeżeli Państwa agencja pracy będzie pierwszy raz kontrolowana przez Agentur w Düsseldorfie, albo mają już Państwo w tym duże doświadczenie należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do kontroli.
Koniec roku to czas podsumowań, a dzisiaj chcielibyśmy Państwu napisać o kilku kwestiach, na które Agencja w Düsseldorfie zwracała uwagę w 2024 roku.
Zaczynamy…
Należy pamiętać, że agencja pracy tymczasowej delegująca pracowników tymczasowych do Niemiec powinna udzielić swoim pracownikom gwarancji wynagrodzenia, co wynika obowiązkowo z treści § 11 ust. 1 nr 2 niemieckiej ustawy o pracy tymczasowej AÜG.
Na czym ta gwarancja polega?
To nic innego jak tzw. Lohnausfallprinzip, czyli obowiązek zapewnienia wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych w Niemczech, jeżeli z przyczyn leżących po stronie agencji pracy tymczasowej nie mogą wykonywać pracy.
Poniżej przedstawiamy przykład zapisu umownego, który można zastosować w umowach z pracownikami tymczasowymi, aby uczynić zadość wymaganiom niemieckiego ustawodawcy i jednocześnie niemieckiej agencji w Düsseldorfie, która będzie kontrolować Państwa firmę:
Jeśli pracownik w okresie pracy tymczasowej bez własnej winy nie może wykonywać pracy albo pracodawca (agencja) nie jest w stanie zapewnić pracy u swojego klienta (pracodawcy użytkownika), pracownikowi tymczasowemu przysługuje roszczenie o zapłatę wynagrodzenia zgodnie z zasadą „Lohnausfallprinzip” (w tłumaczeniu: zasada wypłaty wynagrodzenia za okresy niewykonywania pracy). W zamian za okresy niezatrudnienia przez pracodawcę (agencję pracy), pracownik nie może być zobowiązany do odpracowania godzin lub wykorzystania urlopu (ani płatnego ani bezpłatnego).
Ciekawe, czy mieliście Państwo kiedyś problemy z niemiecką agencją pracy w Düsseldorfie, która zgłosiła zastrzeżenia do Państwa umów z pracownikami tymczasowymi i braku wystarczającej regulacji tej zasady w dokumentach?
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jeżeli Państwa pracownik tymczasowy ma okresy, kiedy nie pracuje, tzw. Nichtverleihzeiten, warto dodać do umowy zapis:
Rodzaj i wysokość wynagrodzenia za okresy braku pracy, np. pracy w okresach niewykonywania pracy tymczasowej, np. praca w okresach niewykonywania pracy tymczasowej nie została umówiona.
A co, jeżeli stosowane jest IGZ / BAP?
Jeżeli delegowanie odbywa się w ramach IGZ / BAP nie wolno zapominać o pobraniu dodatkowego oświadczenia od pracodawcy użytkownika o przynależności do branży przemysłowej lub rzemieślniczej.
Można napisać tak:
Pracodawca użytkownik oświadcza, że należy / nie należy do branży, dla której związki pracodawców ds. pracy tymczasowej (IGZ) zawarły z poszczególnymi związkami zawodowymi DGB układy zbiorowe pracy dotyczące dopłat branżowych. Pracodawca użytkownik oświadcza, że jest zakładem rzemieślniczym/przemysłowym.
Dokumentacja pracowników tymczasowych
W dokumentacji dla pracowników tymczasowych nie można zapominać o:
- wskazaniu powodów, dla których wynagrodzenie pracowników zostało pomniejszone w danych miesiącach,
- prowadzeniu kompletnej dokumentacji dotyczącej przebiegu kont czasu pracy,
- uzasadnionych wnioskach o urlopy bezpłatne za tzw. okresy Nichverleihzeiten, czyli okresy niewykonywania pracy tymczasowej.
Agencja weryfikuje Państwa działalność w Niemczech w jednym celu. Musi mieć pewność, że prowadzona przez Państwa agencja jest wiarygodną i rzetelną agencją pracy tymczasowej, która daje rękojmię legalnego zatrudnienia pracowników tymczasowych w Niemczech. Im bardziej zadba się o wszystkie szczegóły, tym szanse na bezproblemowe przejście kontroli rosną. Osobiście uważamy, że kontrole Agentur für Arbeit w Düsseldorfie są polskim firmom potrzebne, gdyż stanowią cenne źródło wiedzy na temat aktualnych wymagań w zakresie przestrzegania prawa delegowania w pracy tymczasowej na terytorium Niemiec, a o to przecież chodzi.
W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.
Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.
dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M. radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O nas
Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt. Skontaktuj się z nami pod adresem