Zaległe składki ZUS – od kiedy naliczać odsetki?

Każdy przedsiębiorca, który nie uiści składek ZUS na czas, naraża się na konieczność zapłaty odsetek za zwłokę. System zasady ich naliczania nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, od kiedy dokładnie należy naliczać odsetki za zaległe składki ZUS oraz jak można uniknąć niepotrzebnych kosztów wynikających z opóźnień.

Od jakiej daty naliczać odsetki od składek ZUS

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu, w którym składki powinny zostać opłacone. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na przestrzeni lat daty wymagalności płatności składek uległy zmianie. Poniżej przedstawiamy aktualne terminy opłacania składek:

  • 15. dzień miesiąca - termin dla podmiotów posiadających osobowość prawną np. spółki z o.o.
  • 20. dzień miesiąca - termin dla podmiotów, które nie posiadają osobowości prawnej czyli np. jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki osobowe.

Terminy te obowiązują od 2022 r. Jeżeli odsetki dotyczą składek za wcześniejsze okresy należy koniecznie sprawdzić jakie terminy obowiązywały przed 2022 r. Na przykład dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą termin płatności składek do 2021 r. przypadał na 10. dzień każdego miesiąca.

Jak wynika z powyższego należne odsetki nalicza się od kolejnego dnia następującego po dniu wymagalnej płatności. Powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądowym, w którym wskazuje się, że należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne stają się wymagalne każdorazowo w datach zaktualizowania się obowiązku samoobliczenia i opłacenia składek (por. m.in. wyrok SN z 19.01.2016 r., I UK 23/15).

Zasadniczo, jak już wskazane to zostało powyżej, odsetki naliczane są już od dnia następującego po dniu kiedy płatność składek stała się wymagalna. Kwestia ta może stać się jednak bardziej problematyczna, gdy np. płatnik składek wdał się w spór z ZUSem i na czas postępowania zaprzestał płacenia jakichkolwiek składek oraz odsetek.

Nawet jednak w takim przypadku, odsetki naliczane są zgodnie z ogólną zasadą i nie ma tutaj znaczenia, czy w danej sprawie zapadła już decyzja, czy płatnik czeka na orzeczenie sądu.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia

W sprawach bardziej złożonych, trwających latami tj. tych, w których płatnik z jakiś powodów nie zgodził się z decyzją ZUS i postanowił odwołać się od takiej decyzji i prowadzone jest postępowanie sądowe w tym zakresie, przed dokonaniem płatności zaległych odsetek Klienci naszej kancelarii pytają, czy powinni płacić odsetki za cały okres trwania sprawy, czy też może część zaległości ulega przedawnieniu.

Co do zasady termin przedawnienia wynosi 5 lat od dnia, w którym odsetki stały się wymagalne, a więc od dnia, w którym upłynął termin ich płatności.

W celu zobrazowania jak należałoby postąpić w takiej sytuacji należy rozważyć dwie hipotetyczne sytuacje. Pierwszą z nich jest ta, w której organ przeprowadza kontrolę u płatnika składek, wydaje decyzję, od której odwołuje się płatnik oraz prowadzone jest postępowanie sądowe. W takim przypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na czas trwania kontroli ZUS, czy też sprawy sądowej (tj., gdy decyzja nie była prawomocna) okres przedawnienia ulega zawieszeniu. W sprawach takich nie można więc mówić o ewentualnym przedawnieniu roszczeń organu rentowego.

Natomiast, w sprawach, w których nie były składane odwołania do sądu, warto przed zapłaceniem odsetek sprawdzić, czy nie minął już wskazany wyżej okres.

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M. radca prawny, Hanna Ursel prawnik. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt.

Skontaktuj się z nami pod adresem

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu