Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

Delegowanie obywateli Ukrainy do pracy w Niemczech

W dzisiejszym wpisie chciałabym poświęcić więcej uwagi zagadnieniu, które w ostatnim czasie wywołuje szereg pytań i wątpliwości wśród polskich przedsiębiorców, a które dotyczy delegowania obywateli Ukrainy do Niemiec, czy też pozostałych państw Unii Europejskiej. Obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce wymusiła na pracodawcach poszukiwanie pracowników za naszą wschodnią granicą. Pomysł, aby oddelegować do pracy w Niemczech pracowników z Ukrainy wydaje się być bardzo trafiony. Za godziwą stawkę polska firma może wysłać do swojego niemieckiego kontrahenta dobrego pracownika... zwłaszcza gdy na rynku krajowym rąk do pracy brakuje. Sposobem na rozwiązanie tego problemu wydaje się być zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Ale jak to zrobić i czy faktycznie jest to szybki sposób na rozwiązanie problemu braku pracowników?

Z prawnej perspektywy wszystko można zrobić, ale dobrze zrobić to w sposób w pełni świadomy. Delegowanie obywateli Ukrainy do pracy w Niemczech nie jest wcale tak prostą procedurą jak może się wydawać. I wie o tym bardzo niewiele firm, które to robią w sposób prawidłowy. Zachęcam jednak do bliższego przyjrzenia się temu tematowi, gdyż w każdym przypadku legalność zatrudnienia pracowników z Ukrainy (zwłaszcza na budowach) może być skontrolowana przez niemiecki urząd celny (FKS). Nie zapominajmy bowiem, że w każdym przypadku obowiązek zgłoszenia za pośrednictwem portalu www.meldeportal-mindestlohn.de dotyczy także pracowników z Ukrainy. Z mojej praktyki zawodowej mogę wskazać najczęściej powtarzane mity, które dotyczą tematyki delegowania obywateli Ukrainy do Niemiec..., które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, przynajmniej z tą prawną rzeczywistością.

Mit pierwszy

Wystarczy uzyskać zaświadczenie A1 dla pracownika z Ukrainy, aby bezpieczenie i legalnie oddelegować go do pracy za granicą.

Mit drugi

Obywatel Ukrainy musi podlegać w Polsce ubezpieczeniom społecznym przez okres co najmniej jednego miesiąca, aby mógł wykonywać pracę w ramach delegowania za granicą.

 Mit trzeci

Karta Polaka wystarczy, aby legalnie oddelegować obywatela Ukrainy do pracy w Niemczech.

 Mit czwarty

Karta pobytu na terytorium Polski wystarczy, aby legalnie delegować obywatela Ukrainy na terytorium Niemiec.

 Mit piąty

Obywatel Ukrainy, który wykonuje w Polsce pracę w trybie uproszczonym (przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) może na tej podstawie zostać oddelegowany do pracy za granicą.

Mit szósty 

Tytuł prawny pobytu obywatela Ukrainy w Polsce nie ma znaczenia dla delegowania za granicę.

dr Katarzyna Styrna - Bartman LL.M, Wszystkie prawa zastrzeżone.

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas
Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami na biuro@blulegal.com

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu