| Delegowanie opiekunek

Delegowanie opiekunek do Niemiec w 2025 roku. Co czeka branżę w 2025 roku?

Koniec roku to okazja do podsumowań, ale i refleksji nad tym, co czeka branżę w nadchodzącym czasie.

Cofnijmy się do początków 2024 roku…

Legislacja

Na początek mamy dobrą informację dla firm delegujących. W kwestiach legislacyjnych, ustawodawczych, panuje spokój.

To oznacza, że w ostatnim czasie nie mieliśmy nowych regulacji, które mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie branży opieki. 1 lutego 2024 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie dla branży opieki na terytorium Niemiec (Sechste Pflegeverordnung), ale dla firm, które go nie stosują, to rozporządzenie nie wnosi niczego nowego.

W nadchodzącym roku 2025 nadal nie spodziewamy się żadnych zmian prawa, które mogłyby wpłynąć na branżę.

ZUS a branża opieki

Zaświadczenia A1 ciągle pod lupą ZUS

W ostatnim roku nie zaobserwowaliśmy trendu, który wskazywałby na zwiększone kontrole firmy opiekuńczych przez ZUS. Jeżeli ZUS sprawdza firmę opiekuńczą, to zazwyczaj weryfikacja dotyczy kwestii zaświadczeń A1, naprzemienności lub też prawidłowości zgłoszeń do ZUS. Coraz więcej zgłasza się także do nas jednoosobowych firm, którym ZUS zakwestionował zaświadczenia A1, a to z uwagi na brak wystarczającego obrotu na terytorium Polski.

A co, jeżeli opiekunka jest zgłoszona do ZUS, a nie dostała wynagrodzenia

Wątpliwości ZUS budzą również sytuacje, w których firma zgłasza opiekunkę / opiekuna do ZUS, który następnie nie otrzymał wynagrodzenia, ponieważ na przykład wyjechał do Niemiec, ale nie podjął się zlecenia lub z niego „uciekł“, nie otrzymując z tego tytułu prawa do wynagrodzenia.

Jeżeli więc firma zgłosiła zleceniobiorcę do ZUS, ale nie wypłaciła żadnego wynagrodzenia, to taka sytuacja może zainteresować organ, jaki jest powód niewypłacenia wynagrodzenia i ostatecznie braku składek.

Diety, ZUS i podstawa wymiaru składek

Co do kontroli podstaw wymiaru składek… również nie obserwujemy żadnych niepokojących sytuacji na rynku. Dla nas nadal niejasne jest podejście ZUS do kwestii wypłaty diet, który konsekwentnie w niektórych przypadkach odmawia agencjom prawa do wypłaty diet, mimo że obowiązek zwrotu kosztów pracownikowi delegowanemu jest podstawowym obowiązkiem firmy delegującej, obok gwarancji płacy minimalnej na terytorium Niemiec. Walczymy w tej sprawie o przyjęcie naszej skargi kasacyjnej do rozpoznania, ponieważ liczymy na rozstrzygnięcie tej ważnej kwestii przez Sąd Najwyższy.

Kontrole Zollamt w firmach opiekuńczych

Rzadko, ale nadal zdarzają się kontrole Zollamt w firmach opiekuńczych. Jeżeli zapytacie, czy coś się zmieniło, albo zmieni w kwestii delegowania opiekunek do Niemiec, to niestety… nadal potrzebne są wizy vander elst dla delegowania opiekunów z Ukrainy do Niemiec.

A firmy delegujące panie z Polski nadal muszą zwracać uwagę na płacę minimalną, aby w razie kontroli wybronić stosowany model wynagrodzeń.

Kontrole z Urzędu Marszałkowskiego

W tym roku zdarzały się także kontrole firm opiekuńczych z Urzędów Marszałkowskich…, ale uwaga… tych firm, które wpisały się na listę KRAZ jako agencje pracy.

W tym miejscu apelujemy do firm opiekuńczych, aby tego nie robiły, gdyż tylko narażają się na niepotrzebne kłopoty. Firma opiekuńcza nie jest agencją pracy.

Stawki godzinowe

Od 1 stycznia 2025 roku zmieniają się stawki godzinowe i będą wynosić 12,82 euro.

Co więc czeka branżę w Nowym Roku?

Branża opieki jest mocno dotknięta przede wszystkim zmianami w gospodarce, naszej krajowej i naszego zachodniego sąsiada. Co się dzieje?

Podwyżka składek ZUS

Z jednej strony co roku rośnie stawka przeciętnego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek w tzw. „delegowaniu“. Obecnie wynosi 7 824,00 złoty, a na przyszły rok jest planowana kwota 8 673,00 złotych, co w przełożeniu na składkę ZUS daje kwotę około 350,00 złotych wyższą, czyli koszt usług rośnie już tylko na składce ZUS o ponad 80 euro… tylko z powodu tak ustalonej kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Na marginesie, kwota ta podobno nie ma nic wspólnego z faktycznie obowiązującym w Polsce przeciętnym wynagrodzeniem, za to realnie wpływa na wzrost kosztów zatrudnienia. Zastanawiamy się, czy ktoś może to jakoś logicznie wyjaśnić? Szczególnie wyjaśnienia należą się tym firmom, których koszty zatrudnienia zależą od tak „ustalanych” kwot przeciętnego wynagrodzenia.

Inflacja w Niemczech

Z drugiej strony niemieccy seniorzy są dotknięci inflacją, nie mniej mocno niż my i liczą koszty… bardziej niż kiedykolwiek. Do tego na rynek niemiecki przyjechało bardzo wiele opiekunek z Ukrainy, które pracują na miejscu za stawki, wobec których polskim firmom może być trudno pod względem zdrowej i uczciwej konkurencji. Klienci niemieccy coraz ciężej znoszą podwyżki, a te są przecież nieuniknione.

Rosną koszty nie tylko zatrudnienia opiekunek, ale i obsługi biurowej, najmów, i wszystkiego, co jest potrzebne przedsiębiorcy do normalnego funkcjonowania jego firmy.

Oczekiwania finansowe opiekunek

Na tę sytuację nakładają się jeszcze oczekiwania finansowe pań…, które z roku na rok chcą zarabiać więcej i więcej. Z jednej strony to jest zrozumiała potrzeba, ale nie zapominajmy, że polskie firmy opiekuńcze, wbrew powielanym na Facebook opiniom, tworzą miejsca pracy dla pań / panów, dla których zarobienie tak wysokich kwot w Polsce byłoby nierealne.

Nie zapominajmy, że to firmy opiekuńcze biorą na siebie całe ryzyko gospodarcze wykonania zlecenia, zrekrutowania i delegowania opiekunki, rozliczenia jej składek i podatków, zagwarantowania dobrej „Stelli “… Firmy opiekuńcze to niedoceniany w Polsce pracodawca… pamiętajmy o tym.

Jaka przyszłość czeka opiekę?

Co więc czeka opiekę? W naszej ocenie opiekę czeka przede wszystkim zmiana myślenia o swoim biznesie, większa elastyczność w modelach delegowania, zmiana myślenia o sposobie pozyskiwania klientów na terytorium Niemiec, być może nawiązanie współpracy z innymi pośrednikami albo otworzenie własnych struktur sprzedażowych w Niemczech.

Marże niektórych pośredników przekroczyły już „próg bólu“, który każe szukać innych rozwiązań.

Co robić dalej?

Nie załamywać się.  

Potraktujmy to co się dzieje jako szansę na rozwój, zmiany, może nawet i małą rewolucję w sposobie myślenia o swoim biznesie i jego prowadzeniu.

Przedsiębiorcy, czy w opiece, czy w każdej innej branży, muszą być gotowi na zmiany.

Myślę, że to będzie hasło przewodnie 2025 roku.

Świat się zmienia, my się zmieniamy, idziemy do przodu, mimo trudności i rozterek, które po drodze nas spotykają….

Tego życzę wszystkim firmom opiekuńczym na nadchodzący rok 2025.

Optymizmu i wiary we własne powodzenie.

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M. radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt. Skontaktuj się z nami pod adresem

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu