Czy polska firma potrzebuje zezwolenia izby rzemieślniczej w Niemczech?

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem, w którym przyjrzymy się istotnej kwestii dotyczącej działalności polskich firm w Niemczech. Czy przedsiębiorcy z Polski, realizujący prace na niemieckim rynku, muszą ubiegać się o zezwolenie od niemieckiej izby rzemieślniczej?

Obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonywania usług rzemieślniczych w Niemczech

Odpowiadając na pytanie postawione na wstępie - polska firma realizująca prace w Niemczech musi uzyskać zezwolenie niemieckiej izby rzemieślniczej na działalność na terytorium Niemiec.

Dla niektórych zawodów (rzemiosł) prawo niemieckie wymaga zgłoszenia zamiaru wykonywania usług rzemieślniczych na terytorium Niemiec do właściwej miejscowo izby rzemieślniczej (HWK) jeszcze przed podjęciem prac w Niemczech, nawet jeżeli zagraniczna firma jest tzw. krajem unijnym.

Kwestie te reguluje niemiecka ustawa EU/EWR-Handwerk-Verordnung oraz Handwerksordnung.

Kogo obejmuje obowiązek uzyskania zezwolenia?

Wymóg ten obejmuje m.in. malarzy, hydraulików, instalatorów, elektrotechników czy cieśli, przy czym szczegółowy wykaz zawodów określają przepisy prawa niemieckiego.

Warunkiem legalnego wykonywania usług rzemieślniczych na terytorium Niemiec, które zostały wskazane w przepisach prawa niemieckiego (załącznik A Handwerksordnung) jest:

  • wykonywanie tych usług na terytorium Niemiec tymczasowo i okazjonalnie,
  • posiadanie legalnej siedziby w kraju pochodzenia,
  • posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych prawem krajowym do wykonywania usług na terytorium państwa pochodzenia (w przypadku firm krajowych będą to kwalifikacje wymagane na terytorium Polski) lub też
  • wykazanie co najmniej roku wykonywania działalności rzemieślniczej w pełnym wymiarze czasu pracy lub odpowiedniego zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy w poprzedzającym okresie dziesięciu lat.

Jak spółki mogą ubiegać się o uprawnienia rzemieślnicze w Niemczech?

Wpis uzyskuje się wyłącznie dla osoby fizycznej (członka zarządu, pracownika itd.), nigdy dla osoby prawnej (spółki z o.o. itd.).

Przedsiębiorcy działający w formie spółek mogą uzyskać wpis albo w oparciu o uprawnienia zawodowe swojego pracownika lub członka zarządu albo posiłkując się wymaganym przepisami prawa niemieckiego okresem prowadzenia działalności w danej branży przez okres co najmniej jednego roku.

Procedura uzyskania wpisu

Procedura uzyskania wpisu polega na tym, że przedsiębiorca składa do właściwej miejscowo izby rzemieślniczej wniosek na specjalnym formularzu, wymaganą dokumentację oraz uiszcza opłatę, jeżeli jest wymagana.

Czy uzyskanie wpisu jest łatwe?

To zależy od izby, do której składamy wniosek, jak i sytuacji zawodowej osoby zainteresowanej, której kwalifikacje mają być potwierdzone.

Najbardziej problematyczne są sytuacje, w których dana osoba nie może wykazać się rokiem prowadzenia działalności w danym rzemiośle, lecz trzeba „skompletować” jej kwalifikacje z ostatnich 10 lat.

Czy za brak wpisu grozi kara?

Brak wymaganego zgłoszenia stanowi wykroczenie w rozumieniu § 118 ust. 1 nr 7 ustawy Handwerksordnung oraz może stanowić podstawę odmowy współpracy ze strony niemieckich kontrahentów.

W razie zainteresowania powyższą tematyką, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią lub udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą Kancelarię.

Więcej informacji na temat aktualnych szkoleń znajdziecie Państwo w zakładce „Szkolenia”.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., radca prawny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

O nas

Kancelaria Prawna BLU z Wrocławia od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców w procesie delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej. Stworzyliśmy zespół polskich i niemieckich radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych, który skutecznie wspiera naszych Klientów w zagadnieniach prawnych i podatkowych, które powstają w związku z delegowaniem i działalnością za granicą, w szczególności w Niemczech. W naszej codziennej pracy opieramy się przede wszystkim na wieloletnim doświadczeniu i praktycznym wykorzystaniu instytucji prawa delegowania, niemieckiego prawa podatkowego, procedurach kontrolnych krajowych i zagranicznych. Wspieramy naszych Klientów w opiniowaniu umów z niemieckimi kontrahentami, pomagamy w sporach przedsądowych i sądowych w Niemczech oraz doradzamy w postępowaniach kontrolnych Zollamt, czy Finanzamt.

Skontaktuj się z nami pod adresem

Katarzyna Styrna-Bartman

Napisz do nas

    Napisz do nas

      Zapisz się do newslettera

      Zapraszamy do zapisu