Oznaczanie produktów spożywczych, czyli o herbacie malinowej bez malin…

Z uwagi na nadchodzący świąteczny czas, kiedy jesteśmy myślami daleko od ciężkich tematów prawniczych, gdzieś między ubieraniem choinki a zakupami świątecznymi, dziś na moim blogu wpis lekki i przyjemny, choć oczywiście pozostajemy w klimatach prawniczych. Dziś będzie o herbatce malinowej…w kontekście wyroku niemieckiego Trybunału Federalnego (Bundesgerichtshof).

Fresh Picked Himberries in Summer

Długie zimowe wieczory zachęcają do delektowania się smakami lata zamkniętymi w aromatycznych herbatach. Maliny, nie dość, że bardzo dobrze smakują, to jeszcze do tego są naturalnymi lekarstwami. Dlatego też zwłaszcza zimą pijemy je chętnie i często. Nie wszyscy zaopatrzyli się w soki malinowe domowej roboty… Firma Teekanne oferowała na niemieckim rynku  herbatki „ Felix Himbeer-Vanille-Abenteuer”, co znaczy mniej więcej w wolnym tłumaczeniu „Felix przygoda z maliną i wanilią”. Herbata była sprzedawana w opakowaniach, na których widniały dorodne maliny i wanilia. Poza tym widniał napis, że herbata zawiera tylko „naturalne dodatki”. Na opakowaniu znajdował się również napis, że herbata owocowa posiada „naturalne aromaty.“ Czego dotyczył spór? Problem polegał na tym, że herbata nie miała nic wspólnego z malinami.

Federalny Trybunał wystąpił na kanwie tej sprawy w trybie prejudycjalnym z zapytaniem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: czy oznaczenie środków spożywczych , jak również ich reklamowanie zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. A, ust. 3 dyrektywy nr 2000/13/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych, poprzez ich wygląd, opis i obrazkowe przedstawienie może wywoływać wrażenie, że produkt zawiera składnik, chociaż tego składnika nie zawiera, a wynika to jedynie ze spisu składników zgodnie z art. 3 ust. 1 nr 2 powyższej dyrektywy?

Opinia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości była jednoznaczna. W ocenie ETS klienci powinni otrzymać „poprawną, neutralną oraz obiektywną informację“.

Niemiecki Trybunał Federalny orzekający w niniejszej sprawie (przyp. sygn. akt I ZR 45/13) uwzględniając stanowisko ETS doszedł do przekonania, że opakowanie herbaty, na której znajdują się maliny i wanilia może wprowadzać w błąd. Konsument może bowiem w takiej sytuacji założyć, że herbata jest malinowa, choć tak naprawdę nie ma w niej ani jednego kawałka maliny… Co więcej, herbata ta nie zawierała również naturalnych aromatów o smaku maliny, gdyż aromat malinowy był uzyskiwany w inny sposób. Na opakowaniu znajdowała się lista składników tej herbaty, jednak w ocenie sądu sama lista składników w takiej sytuacji nie jest wystarczająca. W tej sytuacji chodziło o ogólne wrażenie, jakie opakowanie robi na potencjalnych konsumentach. Warto zauważyć, iż Teekanne zmieniła zarówno opakowania, jak i opisy wskazując teraz, że herbata jest herbatą aromatyzowaną o smaku malin i wanilii. Drobna różnica stylistyczna, a różnica zasadnicza. Niniejszy wyrok, choć wydany przez sąd niemiecki, ma również istotne znaczenie informacyjne dla polskich konsumentów, firm, czy też ….grafików i agencji zajmujących się designem opakowań środków spożywczych. Uwzględnia bowiem stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który dokonał na użytek tej właśnie sprawy interpretacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/13/WE z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych. Swoboda twórcza w kwestii projektowania opakowań środków spożywczych nie jest nieograniczona, a świadomy konsument może dochodzić swoich praw wobec producenta, który opakowaniem produktu wprowadza konsumenta w błąd co do jego zawartości.

A jakie jest Państwa zdanie? W mojej ocenie wykładnia ETS zmierza w prawidłowym kierunku. Grafika opakowania nie powinna wskazywać na cechy produktu, których on po prostu nie posiada. W dzisiejszych czasach żyjemy szybko i w codziennych sprawach nie mamy czasu, aby dokładnie czytać etykiety i skład każdego produktu. Oczywiście to jest nasz błąd, ale prawo europejskie nie zezwala producentom na tak daleko idące „kompromisy“ pomiędzy tym co w środku a tym co na zewnątrz…

Informacja prasowa Trybunału Federalnego 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chciałabym Państwu życzyć spokojnych Świąt, pełnych prawdziwych smaków i aromatów….abyśmy w gronie Najbliższych mogli w pełni cieszyć się cichą Nocą…

dr Katarzyna Styrna – Bartman

Udostępnij

Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas >

lub skontaktuj się z nami tradycyjnie >


Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.