Nielegalne ściąganie filmów. Internetowi przestępcy z art. 116 ustawy o prawie autorskim

Od jakiegoś czasu głośno jest w mediach i na portalach internetowych o akcji Policji, która „zabrała“ się za Internautów ściągających nielegalnie filmy z Internetu. Nielegalne ściąganie filmów to jednak duże uproszczenie, ponieważ chodzi tutaj o odpowiedzialność nie za ściąganie, lecz za nielegalne rozpowszechnianie filmów w sieci za pomocą na przykład torrentów.

Sprawa zatacza coraz to szersze kręgi. Okazało się niedawno, że kilku moich znajomych to przestępcy (choć bardzo porządni ludzie), których na złą drogę kryminalną ściągnęła niepohamowana chęć obejrzenia filmu z Internetu. Nie można być zaskoczonym, jeśli po upływie nawet roku albo i dłuższego czasu od dnia, w którym ściągnęliśmy film, zapuka do naszych drzwi Policja i okaże się, że prowadzona jest sprawa dotycząca „rozpowszechniania bez uprawnienia cudzego utworu audiowizualnego pod tytułem np. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, tj. o czyn z art. 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych.“ Przestępstwem jest zatem dalsze rozpowszechnianie filmu, nie zaś okoliczność jego ściągnięcia. Po numerze IP komputera, z którego doszło do ściągnięcia filmu, Policja może bez większego problemu ustalić adres miejsca, w którym doszło do nielegalnego ściągnięcia filmu. Odwiedzając nas w domu Policja może zażądać wydania komputera, laptopa lub innego nośnika danych, które były „wykorzystywane do zachowań wyczerpujących znamiona przestępstwa stypizowanego z art. 116 ust. 1 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych“. Podstawę wydania komputera stanowi w tej sytuacji postanowienie Prokuratora o żądaniu wydania rzeczy i przeszukaniu. Sprawy należą do właściwości prokuratury okręgowej.

Online judgement. Gavel on laptop. Conceptual image. 3d

Co się dzieje dalej? Zabezpieczony komputer lub laptop jest przechowywany na Policji, a następnie może zostać poddany badaniu przez biegłego wyznaczonego przez Policję (choć nie musi). Od wnikliwości biegłego może dużo zależeć, zwłaszcza jeżeli  na zabezpieczonym przez Policję komputerze zainstalowano nielegalne oprogramowanie. To rodzi dalsze komplikacje…W następnym etapie należy liczyć się z przesłuchaniem na Policji. Warto pamiętać, że na początku sprawa nie jest prowadzona przeciwko konkretnemu użytkownikowi, lecz ” w sprawie”, a dopiero na późniejszym etapie Prokurator może postawić zarzuty.

Sprawy nie można bagatelizowac, gdyż odpowiedzialność karna (nie wykroczeniowa) nie jest tym, co wygląda dobrze w życiorysie, także zawodowym. Co w tej sytuacji radzi prawnik? W pierwszej kolejności radzę… jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem, który poprowadzi Państwa tak, aby wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Jest parę kwestii, o których trzeba pamiętać, aby nie popełnić błędów na samym początku dochodzenia prowadzonego przez Policję, jak i w trakcie jego trwania. To jak się zachowamy na początku może mieć ogromne i decydujące znaczenie dla późniejszego przebiegu sprawy. Możliwe jest nawet umorzenie sprawy na początkowym etapie dochodzenia.

© dr Katarzyna Styrna – Bartman, Wszystkie prawa zastrzeżone.

 

Udostępnij

Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas >

lub skontaktuj się z nami tradycyjnie >


Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.