Własność przemysłowa w Unii Europejskiej. Klocki Lego nie tylko dla dzieci

Klocki LEGO znają wszyscy. Uwielbiają się nimi bawić nie tylko dzieci, ale i dorośli…Okazuje się jednak, że za figurkami LEGO stoi poważny spór prawny na wokandzie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

O co chodzi?

W 2000 roku duńska firma produkująca klocki Lego zarejestrowała w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (ang. OHIM) figurki lego jako trójwymiarowe wspólnotowe znaki towarowe ( wygląd figurek).

Tambov, Russian Federation - October 04, 2013 Lego minifigures businessman and businesswoman shaking hands on black background. Studio shot. LEGO is a popular line of construction toys manufactured by the Lego Group (Billund, Denmark).

Brytyjski konkurent Lego, firma Best – Lock produkująca podobne figurki, których części można łączyć za pomocą okrągłych końcówek, nie zgodził się z powyższą rejestracją. Best – Lock podniósł, że forma figurek Lego wynika z ich technicznych funkcji, so wyklucza możliwość udzielenia ochrony na gruncie prawa europejskiego. W ocenie Best – Lock części figurek Lego mają charakter wyłącznie techniczny z uwagi na okoliczność, iż zawierają elementy umożliwiające ich łączenie. Best – Lock wniósł skargę do Urzędu Harmonizacji o unieważnienie przyznanego Lego prawa do znaków. Po tym jak skarga została oddalona, Best – Lock wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o stwierdzenie nieważności decyzji Urzędu Harmonizacji.

Europejski Sąd I instancji nie podzielił jednak zdania konkurenta LEGO. W sprawie o sygnaturze T-395/14 oraz T-396/14 Sąd I instancji Unii Europejskiej orzekł, że figurki wyróżniają przede wszystkim ich cechy ludzkie bardziej niż ich funkcje techniczne. Elementy figurek są częścią łącznego design, jednak ich podstawowe znaczenie nie jest natury technicznej. Sąd stwierdził, że

z kształtem charakterystycznych elementów figurek (głowami, ciałami, ramionami i nogami) nie wydaje się łączyć lub też z niego wynikać żaden efekt techniczny, ponieważ elementy te nie umożliwiają w żaden sposób łączenia figurek z zazębiającymi się klockami konstrukcyjnymi.”(źródło:Informacja prasowa ETS)

Sąd stwierdził, że okoliczność, iż figurka przedstawia człowieka i jest używana przez dziecko w zabawie, nie może przesądzać o wyłącznie technicznych cechach takiej figurki.

Warto przypomnieć, że dla odmiany w 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości odmówił Lego marki ochronnej na inne elementy lego z uwagi właśnie na ich funkcje techniczne.

dr Katarzyna Styrna – Bartman, wszystkie prawa zastrzeżone.

Więcej na ten temat

Informacja prasowa Sądu Unii Europejskiej

Informacja prasowa Sądu Unii Europejskiej

Wyrok w sprawie T-395/14

Wyrok w sprawie T-396/14

Przydatne linki

Rozporządzenie Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26.02.2009r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego

 

Udostępnij

Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas >

lub skontaktuj się z nami tradycyjnie >


Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.